top of page

Wiesz że masz dziurę w portfelu? Czyli, czemu Norweskie monety są dziurawe?

No właśnie, zastanawialiście się nad tym, jaka jest przyczyna tego, że niektóre Norweskie monety są dziurawe? Kiedyś zapytałem o to moich norweskich kolegów, i nie tylko nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie, ale wręcz jeden z nich nie zwrócił uwagi na to, że monety 1 i 5 Koron, mają otwór.


Zatem przyjrzymy się faktom.

Na początku 19 wieku, w krajach skandynawskich, głównie w Danii i Szwecji, narodziła się idea „Skandynawizmu”. Oficjalnym momentem powstania tego ruchu, uważa się rok 1829 a dokładnie moment, w którym Duńskiego romantyka Adama Oehlenschlägera, uznano za „Króla poezji nordyckiej”. Idea skandynawizmu, była propagowana przez studentów i intelektualistów, jednak w kręgach politycznych, nie była przyjmowania przychylnie. Mimo to, jednym z wymiernych efektów idei Skandynawizmu, uznaje się Skandynawską unię monetarną.


05 maja 1873 roku, dwa skandynawskie królestwa, Dania i Szwecja, zawierają umowę, mającą na celu zastąpienie dotychczas obowiązujących w tych krajach walut ( rodzaj „talarów”) nową walutą mającą oparcie w złocie. Była to umowa stricte ekonomiczna, która wprowadziła wspólną jednostkę monetarną o nazwie „Korona”, podzielną na 100 øre. Dwa lata później, w 1875 roku, do unii monetarnej dołącza też Królestwo Norwegii. Mimo iż wszystkie królestwa unii, samodzielnie kontrolowały swoje waluty, to z powodu wspólnej nazwy i wymienności 1:1, „korona” stała się walutą akceptowaną w wszystkich trzech królestwach. W ten sposób, skandynawska unia monetarna sprawiła, że monety trzech królestw mieszały się ze sobą, współegzystując na wszystkich skandynawskich rynkach. Nie było z tym żadnego problemu tak długo, jak wszystkie waluty miały jednakową wartość, i były wymienne 1:1.


Niestety zabójstwo Księcia Ferdynanda w Sarajewie25 czerwca 1914, i w konsekwencji wybuch Pierwszej Wojny Światowej. Powoduje że waluta neutralnej w konflikcie Szwecji, wolnej od ponoszenia kosztów wojennych, uwalnia się od zależności od złota. Tym samym wartość korony Szwedzkiej, drastycznie wzrasta. By zapobiec walutowym spekulacjom między krajami unii, 18 marca 1924 roku wprowadzono aneks do umowy o unii monetarnej, nakazujący nadanie jednoznacznych wyróżników, pozwalających odróżnić monety poszczególnych krajów. Tym wyróżnikiem, ma być otwór w monetach pochodzących z Danii i Norwegii. W ten sposób, monety wybite w latach 1920 – 1923, były po prostu dziurawione (spójrzcie proszę na załączone zdjęcia). W kolekcjach numizmatycznych, można spotkać monety pochodzące z tamtych lat, zarówno z otworem jak i bez otworu. Nowe wzory monet w Danii i Norwegii, wykonywane były już z otworami.


Tak oto nieświadomie, Arcyksiążę Ferdynand i Pierwsza Wojna Światowa, przyczyniły się do tego, że w naszych emigranckich portfelach, nosimy dziurawe pieniądze.


Takimi i innymi historiami, będę was jeszcze niewątpliwie zanudzał w niedalekiej przyszłości, po opróżnieniu kolejnej butelki mojej ulubionej Irlandzkiej Whiskey.

07.11.2018
290 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page