top of page

Uwaga na kleszcza północnego !!

Stavanger KaftanBlady nyheter 25.03.2018


Uwaga na kleszcza północnego !! Każdego roku czytamy o niebezpiecznych konsekwencjach i powikłaniach po ukąszeniach kleszczy, takich jak wirusowe zapalenie opon mózgowych inaczej zwane Kleszczowe zapalenie mózgu” czyli KZM. Istnieje wiele gatunków tego pajęczaka, których najwięcej żyje tropikach, ale kilkadziesiąt z nich zamieszkuje Europę. Z najnowszych obserwacji wynika, że skandynawskie kleszcze doskonale dostosowują się do panujących tu warunków, i potrafią przetrwać nawet długotrwałe mrozy. Północne regiony Finlandii, Szwecji i Norwegi, gdzie zimy są najbardziej surowe, kleszcze dają sobie doskonale radę i każdej wiosny pojawiają się jeszcze bardziej licznie. Co sprawia że kleszcz z taką łatwością daje sobie radę nawet w mało sprzyjającym dla siebie środowisku? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza sama natura. Najnowsze badania prowadzone w jednym z Sztokholmskich instytutów, pokazują że ten pasożyt potrafi bardzo szybko mutować, dostosowując tym samym swoją genetyczną matrycę, do warunków jakie panują w środowisku w którym przyszło mu bytować. Z każdym nowym pokoleniem, kleszcz poprzez szybkie mutacje, staje się odporniejszy, silniejszy i zdolny przetrwać co raz cięższe warunki. Na przestrzeni kilkunastu lat, skandynawskie kleszcze zmieniły swój genom w stosunku do swoich europejskich odpowiedników aż o 40%. Właściwie można powiedzieć że wykształcił się całkiem nowy gatunek pajęczaka, który jest nie tylko doskonale przystosowany do lokalnych warunków, ale też ukąszenia tego owada są bardziej brzemienne w skutkach. Ta ogromna zmiana w genotypie, jest obecnie przedmiotem skrupulatnych badań. Okazuje się bowiem, że obecnie budzące się do życia kleszcze ostatniej mutacji, mogą zagrozić nie tylko powikłaniami w postaci KZM, ale potrafią też, dzięki nowo wykształconym cechom, przyswoić sobie niektóre fragmenty genomu swojej ofiary. Inaczej mówiąc, kleszcz po zaatakowaniu, żywi się krwią ofiary jednocześnie przyswajając sobie przydatne dla niego cechy zaatakowanego organizmu. Aby to potwierdzić, naukowcy poddali badaniom kleszcza którego usunięto z ciała jednego z psów badanego w klinice weterynaryjnej. Kleszcz zdjęty z psa, wykazywał wzmożoną aktywność, zawsze kiedy w jego pobliżu kładziono psie chrupki będące psim rarytasem. Dodatkowe badania wykazały że skandynawskie kleszcze już zdążyły przyswoić sobie wiele cech swoich poprzednich ofiar. Zmysł wyczuwania kierunku pochodzący z organizmu gołębi, zdolność nocnego widzenia głównie pochodząca od kotów, doskonały zmysł węchu pozyskany z psich fragmentów genomu, czy w końcu zamiłowanie do literatury, co tak naprawdę nie wiadomo skąd kleszcze sobie przyswoiły.

Przerażenie budzi myśl o tym co jeszcze może przyswoić sobie kleszcz żerujący na ludziach? Zatem uważajmy na skandynawskie krzaki i zarośla, kto wie co w nich na nas czeka.

Na to i wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć po opróżnieniu kolejnej butelki Whiskey, co zapewne nastąpi niebawem.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page