top of page

Obserwacja - czyli stań się Kopernikiem

Nie trzeba znać praw fizyki, żeby nauczyć się chodzić, pływać, rzucać kamieniem czy strzelać z łuku. Wystarczy obserwować.


To dzięki obserwacji dowiedzieliśmy się, że geocentryzm jest kłamstwem. Dziecko dzięki obserwacji uczy się zewnętrzności. Nie musimy wiedzieć tego, że chodzenie po ziemi możliwe jest dzięki prawu tarcia. Albo, że rzucony kamień spadnie poddany prawu grawitacji. To po prostu wiemy z obserwacji i już.


To teraz pomyśl, że jeśli jest tak z prawami tzw fizyki klasycznej (korzystasz z nich nie znając teorii) to tak też jest z fizyką kwantową. Fizyka kwantowa po prostu jest częścią codzienności i nie trzeba znać jej praw by w niej uczestniczyć. Mechanika kwantowa mimo iż dzieje się w mikroświecie, to ma odzwierciedlenie w makroskali, którą widzisz. Ciekawość pomaga w zgłębianiu tych cudów i poznawaniu mechanizmów funkcjonujących od "zawsze", lecz do życia wystarczy bycie w obserwacji. Obserwacja właśnie, jest nieodłączną częścią fizyki kwantowej i każdy obserwator bierze czynny udział w jej procesach. Możesz tego nie wiedzieć, ale gdy to poczujesz... staniesz się Kopernikiem własnej "ziemi".

Każdy może stać się odkrywcą, wynalazcą, geniuszem życia, jeśli tylko zmieni kierunek percepcji.


Co to znaczy?


To znaczy NAJPIERW CZUĆ A POTEM WIEDZIEĆ.


Najpierw czuję ziołowy zapach warkocza, a potem wiem, że to Miłość. I nic już nie potrzebuje się stać, gdyż WSZYSTKO JEST.


Slawomir Podsiadlowski Grafika Pascal Campion

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page